REGIÓNY SLOVENSKA: Abov Gemer Hont Podpoľanie Dolné Pohronie a Poiplie Šariš Spiš
Slovensky Magyar English Deutsch

Vitajte v regióne Horehronie - Nízke Tatry-juh

Kráľova hoľa Nízke Tatry

HorehronieOkres Brezno, ktorého najväčšiu časť tvorí Horehronské podolie, zo severu lemované mohutnou hradbou Nízkych Tatier a z juhu rozložitými chrbtami Slovenského Rudohoria, má rozlohu 1265 km2. Je to región oplývajúci bohatou národopisnou históriou. Najstaršie doklady o osídlení pochádzajú z eneolitu. V 6.storočí sa tu usadili Slovania. Po zániku Veľkej Moravy ovplyvnilo dejiny tohto rázovitého slovenského regiónu začlenenie k Uhorsku a v 13. storočí sa v kraji začali usádzať osadníci z Nemecka kvôli baníctvu a hutníctvu. Počas druhej svetovej vojny sa obyvateľstvo Horehronia výrazne pričinilo o úspech protifašistického odboja.
FolklórHorehronie je známe najmä silným vzťahom k ľudovým tradíciám. Medzi najvýznamnejšie folklórne udalosti v regióne patria Horehronské dni spevu a tanca - Heľpa, Polomské štyri zvony či Ozveny staroslovienčiny pod Kráľovou hoľou. Zaujímavú zbierku o charaktere regiónu nájdete v Horehronskom múzeu v Brezne.
Okolitá príroda poskytuje návštevníkom po celý rok nádherné prírodné atrakcie – horstvá, rokliny, krasové útvary, vodopády s možnosťami pre letnú aj zimnú turistiku.
Kraj je známy aj množstvom kvalitných lyžiarskych či bežkárskych tratí. Rozvíjajú sa relatívne nové športy ako golf, paragliding, rafting a pod. Prejdite sa magistrálou po hrebeni Nízkych Tatier, využite stovky kilometrov upravených cyklotrás v rámci oboch národných parkov a niekoľkých chránených prírodných rezervácií. Za návštevu stoja aj Bystrianska jaskyňa, či Jaskyňa mŕtvych netopierov. Navštívte raz Horehronie a určite sa sem budete vracať znovu a znovu.

Čiernohronská železnicaChov oviec

Turistická informačná kancelária Brezno
Nám. M. R Štefánika 3
977 01 Brezno
tel./fax: +421 (0)48/611 42 21
e-mail: tik@brezno.sk
www.tik.horehronie.eu

Krátke video o Horehroní a Podpoľaní:

Naše video o regiónoch Slovenska:

TOPlist TOPlist